Jak już znajdziemy odpowiednią działkę pod naszą myjnię musimy sprawdzić, czy jest ona ujęta w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego. Jest to bardzo ważne, aby dowiedzieć się czy na naszej działce można wybudować myjnię.
Należy pamiętać o tym, że działka pod budowę myjni musi posiadać status działki usługowej lub przemysłowej. Warto sprawdzić tą informację w stosownym urzędzie.
Podłączenie mediów do działki.
Przed podjęciem decyzji o inwestycji w działkę, należy się upewnić, jak wygląda kwestia podłączenia mediów. Najlepiej, gdy działka jest już wyposażenia w media lub przyłącze znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie. W przeciwnym wypadku trzeba się liczyć z utrudnieniami – trzeba ponieść dodatkowe koszty oraz sam proces inwestycyjny ulegnie wydłużeniu.
W myjniach samochodowych, niezależnie od ich typu, występuje duże zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz energię cieplną potrzebną między innymi do ogrzewania wody.
Biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny prądu, gazu oraz innych paliw, zmniejszania się zasobów naturalnych, jak i programy ochrony środowiska coraz większą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii, będące dobrą alternatywą dla źródeł konwencjonalnych.
Do najczęściej spotykanych odnawialnych źródeł energii wykorzystywanych w myjniach są pompy ciepła, kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne.
Optymalnym rozwiązanie pod kątem zaopatrzenia w ciepło technologiczne w ciągu całego roku wydają się pompy ciepła. Wysoki koszt takiej inwestycji jest minusem tego typu rozwiązania. Dużo czasu i zaangażowania wymaga uzyskanie zezwoleń na wywiercenie studni czerpnej i zrzutowej oraz wykonanie operatu wodno-prawnego.
Z kolei tańsze pod względem kosztów inwestycji jest wykorzystanie kolektorów słonecznych do wspomagania kotła na paliwo tradycyjne. Takie rozwiązanie daje jednak oszczędności tylko sezonowo ze względu na zmienne warunki pogodowe.
Efektywność paneli fotowoltaicznych podobnie jak w przypadku kolektorów słonecznych zależy od warunków pogodowych. Zastosowanie paneli fotowoltaicznych z pewnością znacząco poprawi efektywność ekonomiczną oraz pozwoli zaoszczędzić właścicielowi myjni.
Duża powierzchnia dachu, którą mamy na myjni jest okolicznością sprzyjającą biorąc pod uwagę montaż na nim instalacji solarnych lub fotowoltaicznych.